Sunday, April 29, 2012

New Health Insurance Scheme, G.O Ms.No.139, Dated 27.4.2012

Government of Tamilnadu, G.O.Ms.No.139, Dated 27.4.2012. NHIS 2012. TN Govt NHIS 2012
MEDICAL AID – New Health Insurance Scheme for Employees of Government, Local Bodies, Public Sector Undertakings, Statutory Boards and State Government Universities, etc. – Continuance beyond 10-06-2012 – Orders Issued.
Download G.O

Saturday, April 28, 2012

Techno Schools

Techno Schools in Andhra Pradesh.

1.Vaishnavi Techno Schools

Vaishnavi Corporate Office
H.No: 1-8-12-20/A, Flat No: 202, 2nd floor
Aapayaya Commercial Complex
Brundhavan nagar, Behind Hetero Pharmacy
Street No: 8, Habsiguda, Hyderabad
Ph: No: 040-64500050, 9246545421
Email: vtshabsiguda@gmail.com, info@vaishnavitechnoschools.com

Branches: Hyderabad, Rangareddy, Nalgonda, Warangal, Medak, Karimnagar, Mahabubnagar and Adilabad
Visit Website

2.Sri Chaitanya Techno Schools

Regd. Office: Hyderabad
Plot # 304, Kasetty Heights,
Sri Ayyappa Society,
Madhapur, Hi-Tech City
Ph: 040 – 44600600
contact@srichaitanyatechnoschools.com
Visit Website

3.Jana Priya Techno Schools

Head Office: Janapriya Schools Miyapur,
Janapriya Nagar, Bombay Highway,
Miyapur.
Ph: 040 – 2304 0929, 2829
Mob: 099 898 99903

Branch Office:
A)West City Janapriya Techno School,
Janapriya West City,
H.M.T Road, Miyapur.
Ph: 040 - 2304 0229
Mob: 099 898 99904.

B)New Maruthi Nagar,
Janapriya Avenue Complex,
Near Dilsukhnagar.
Ph: 040 – 2404 1916
Mob: 099 898 99905


C)Nagole,
Street No. 8,
Arunodaya Nagar,
Uppal Mandal.
Ph: 040 - 2422 2375
Mob: 099 898 99906

D)Attapur,
Janapriya Utopia Complex,
Rajendra Nagar Mandal,
Ph: 040 – 6574 1436
Mob: 099 898 99907

4.Narayana eTechno Schools


Corporate Office
Room No: 38, 3rd floor
# 3-5-598,
Vittalwadi, Narayanaguda
Hyderabad - 500029
e-mail : etechnodirector@narayanainfo.com
e-mail : info@narayanainfo.com

ANANTHAPUR
C/O Gayatri Complex,
Near R.T.C Bus Stand,
Anantapur,
Mobile No : 9912341108
Andhra pradesh
E-Mail : nes_atp_encs@narayanainfo.com
 
KAKINADA
Old R.T.O Office Road,
1OO Buildings Centre,
Shanthi Nagar,
Office : 0884 - 2385530, 2383300
Mobile No : 9912343144
KAKINADA,E.G.Dt., A.P
E-Mail : nes_kkd_encs@narayanainfo.com
 
KURNOOL
40-319, 1st Floor,RMK Plaza,
OPP. Z.P Office,
Kurnool - 518002.
Office : 08518- 228888
Mobile No : 9912343103
Andhra pradesh
E-Mail : nes_knl_encs@narayanainfo.com
 
KURMANAPALEM (VIZAG)
Office : 0891-2549486
Mobile No:9912341607
kurmanapalem bus depot,
Near police station,
Visakhapatnam 530046
Andhra Pradesh
E-mail : nes_vsp_ekpm@narayanainfo.com

NELLORE
Mini by passoad,
Ramalingapuram,
Office : 0861 - 2344936, 2302543
Mobile No : 9912349191
Nellore, Andhra Pradesh
E-Mail :nes_nlr_encs@narayanainfo.com

ONGOLE
Opp. District Court,
Court Centre,
Office : 08592-223082
Mobile No : 9912343858
Ongole, Andhra Pradesh
E-Mail : nes_ong_encs@narayanainfo.com

RAJAMUNDRY
87-01-19/16 ,
Surya Lakshmi Complex
Ayyappa Nagar,Rajamundry
East Godavari-533103
Office : 0883-6452813
Mobile No : 9912343737
Andhra Pradesh
E-Mail : nes_rjd_encs@narayanainfo.com

SRIKAKULAM
Near Saraswathi Mahal,
Ramlaxman junction,
Srikakulam 532001,
Office : 08942-650429/650619
Mobile No : 9912348543
Andhra Pradesh
E-mail : nes_skk_encs@narayanainfo.com
 
THIRUPATHI
Plot No 190,Near Rass Building,
New Balaji Colony,
Office : 0877-2284811, 817
Mobile No : 9912343027
Tirupati, Andhra Pradesh
E-Mail : nes_tpt_encs@narayanainfo.com

VIJAYANAGARAM
Ratna Plaza,Syndicate Bank Building,
Near 3 Lamps Junction,
Office : 08922-208047
Mobile No : 9912343984
Vijayanagaram,Andhra Pradesh
E-Mail : nes_vjn_encs@narayanainfo.com

VIJAYAWADA
52-1/8-10,Beside Hotel Nagamani,
Near N.T.R Health University,
N.T.R. Nagar,
Office : 0866-2452606/07
Mobile No : 9912343468
E-Mail : nes_vij_encs@narayanainfo.com
 

AP RVM RMSA Training Schedule 2012

RMSA (Rashtriya Madhyamik Shiksha Abhiyan) AP Training schedule:

1st batch 15May-19May
2nd-21May-25May
3rd-27May-31May
4th-June2-June6
5th-June7-June11

Flash: RMSA School Assistants Telugu & Maths subjects trainings cancelled.




RVM Trainings:
Primary
Resource Persons (at District level): 4days
18May-21May or 22May-25May
Teachers
2-10 June (9days)
UP level:
Resource Persons: 26May-1June
Teachers:
4June-10June

Earned Leaves for summer trainings:
RVM:
SGTs: 5 ELs (2-10 June)
6, 7class teachers: 4 ELs (4-10 June)

RMSA:
School Assistants: 3 ELs (5 Days in May)

MRPs Panel List Visakhapatnam District.

RAJIV VIDYA MISSION (SSA)  VISAKHAPATNAM.
MRPCET - 2010  PROVISIONAL SELECTION OF MRPs
SL NO H T NO MANDAL NAME OF THE CANDIDATE MARKS FOR 100 REMARKS





1 03330041 Anakapalli Doddi VSK Naidu 64 SELECTED
2 03330158 Anakapalli Rayavarapu Gopi Krishna 52 SELECTED
3 03330087 Anakapalli Konthala Venkata Lakshmi Ganesh 50 PANEL
4 03330184 Anakapalli Teli Vijayanand 49 PANEL
5 03330202 Anakapalli Yallapu DVK Prasad 46 PANEL
6 03330180 Anakapalli T.Srinivasa Rao 41 PANEL
           
7 03250036 Anandapuram Chodavarapu Daya Sagar 66 SELECTED
8 03250174 Anandapuram Sidduluri Paul 49 PANEL
9 03250056 Anandapuram Garbham Chakradhar 46 PANEL
10 03060043 Ananthagiri Dumbari Sanyasi 46 PANEL
           
11 03050101 Arakuvalley Lukalapu Mohana Rao 49 SELECTED
12 03050143 Arakuvalley Penumali Surya Prakash 43 PANEL
13 03050151 Arakuvalley Pottam Manmadha Rao 34 PANEL
           
14 03430191 Atchutapuram V.Appala Raju 56 SELECTED
15 03430163 Atchutapuram S.Tirumala Rao 55 SELECTED
16 03430051 Atchutapuram G.Suneetha 37 PANEL
           
17 03270083 Bheemili Kilari Sanyasappadu 54 SELECTED
18 03270200 Bheemili Y.Rama Krishna 44 PANEL
19 03270122 Bheemili Molli Gopinadh 40 PANEL
           
20 03200006 Butchiahpeta Addagatla Shouri Jojayya 64 SELECTED
21 03200157 Butchiahpeta Ravuri Narasimha Prasad 58 SELECTED
22 03200120 Butchiahpeta Meegada Veerabhadra Swamy 57 PANEL
23 03200168 Butchiahpeta Sayyapureddy Satyanarayana 54 PANEL
24 03200077 Butchiahpeta Kandivalasa Srinivasa Rao 52 PANEL
25 03200144 Butchiahpeta Penumatsa Krishna Raju 50 PANEL
           
26 03080132 Cheedikada Nekkalla Appala Naidu 48 SELECTED
27 03080197 Cheedikada Vantaku Prasad 40 SELECTED
           
28 03280007 Chinagadili Alajangi Venkata Ramana 50 SELECTED
           
29 03120038 Chintapalli Depuru Sasi Kumar 47 COURT CASE
30 03120161 Chintapalli S.Dhileep Kumar 46 COURT CASE
31 03120090 Chintapalli Korrabu Madhu 43 COURT CASE
32 03120160 Chintapalli S.B.G.Tilak 42 COURT CASE
33 03120054 Chintapalli Ganga Raju Bowdu 40 COURT CASE
           
34 03070085 Devarapalli Kondra Kittam Naidu 62 SELECTED
35 03070039 Devarapalli Devarakonda Phani Kumar 61 SELECTED
36 03070116 Devarapalli Mannepuri Appala Naidu 55 PANEL
37 03070091 Devarapalli Koruvada Jagannadham 48 PANEL
           
38 03040033 Dumbriguda Chinna Babu Agathambidi 55 COURT CASE
39 03040141 Dumbriguda Pelumala Chandra Sekhar 43 COURT CASE
40 03040185 Dumbriguda Tellaganji Prabhakar Rao 42 COURT CASE
41 03040126 Dumbriguda N.Jagadeesu 40 COURT CASE
42 03040113 Dumbriguda Mandyaguru Mohan Rao 39 COURT CASE
43 03040114 Dumbriguda Mandyaguru Sreenivas 37 COURT CASE
44 03040182 Dumbriguda Tangula Subba Rao 37 COURT CASE
45 03040073 Dumbriguda Kammidi Sanjeeva Rao 35 COURT CASE
46 03040107 Dumbriguda M.Satyanarayana 31 COURT CASE
           
47 03130027 G K Veedhi Budirala Muni Swamy 42 PANEL
48 03130015 G K Veedhi B.Soma Raju 39 PANEL
49 03130179 G K Veedhi T.Rama Murthy 38 PANEL
           
50 03110089 G Madugula Korabu Ranjan Kumar 47 SELECTED
51 03110009 G Madugula Anganaini Rama Chandrudu 37 SELECTED
52 03110139 G Madugula P.Simhachalam 36 PANEL
53 03110096 G Madugula Krishna Rao Jarra 35 PANEL
54 03110104 G Madugula M.Malam Naidu 35 PANEL
           
55 03300029 Gajuwaka CH. Peddi Naidu 66 SELECTED
56 03300075 Gajuwaka K S V S PardhaSaradhi 56 SELECTED
57 03300025 Gajuwaka Boyina Ananda Rao 53 SELECTED
58 03300155 Gajuwaka Ramesh Naidu Bongu 48 PANEL
59 03300112 Gajuwaka Manda Surya Kala 47 PANEL
60 03300021 Gajuwaka Bera Venkata Satyanarayana 46 PANEL
           
61 03150026 Golugonda BSR Govinda 55 SELECTED
62 03050115 Golugonda Mangalagiri Siva Kesava Rao 44 PANEL
63 03150110 Golugonda Mahendrvada Nageswara Rao 43 PANEL
           
64 03030145 Hukumpeta Peteli Ramamurthy 43 SELECTED
65 03030177 Hukumpeta Sonkiri Bonjanna 42 SELECTED
66 03030055 Hukumpeta Ganjai Damodaram 39 PANEL
67 03030062 Hukumpeta Gujjeli Chinnababu 29 PANEL
           
68 03220167 K Kotapadu Satyavapu Uma Gupta 63 SELECTED
69 03220079 K Kotapadu Karri Ganapathi Babu 55 PANEL
70 03220201 K Kotapadu Yadla Govind Kumar 48 PANEL
           
71 03350108 Kasimkota M.Siva Rama Krishna 62 SELECTED
72 03350111 Kasimkota Malla Koteswara Rao 59 SELECTED
73 03350046 Kasimkota E.Manikyala Raghu Ram 52 PANEL
74 03350138 Kasimkota P.Ganapathi 47 PANEL
75 03350020 Kasimkota Beesetti Gangadhara Rao 45 PANEL
           
76 03360035 Makavarapalem Chitikela Govinda 62 SELECTED
77 03360124 Makavarapalem Mullapudi Seshagiri Rao 49 SELECTED
78 03360094 Makavarapalem Kotra Venu Gopala Krishna Murty 48 PANEL
79 03360133 Makavarapalem Niddara Sri Rama Murthy 46 PANEL
80 03360118 Makavarapalem Matla Narasinga Rao 45 PANEL
           
81 03340081 Munagapaka Katakota Uma Maheswara rao 58 SELECTED
82 03340195 Munagapaka Vanapalli Rama Mohan 53 PANEL
           
83 03390181 Nakkapalli Tadivalasa Srinivasu 47 SELECTED
           
84 03260165 Padmanabham Sabbavarapu Appanna Babu 60 SELECTED
85 03260129 Padmanabham Nammi Padda Raju 52 PANEL
86 03260080 Padmanabham Kasireddi Mohan 51 PANEL
           
87 03320013 Paravada B.Ganesh 56 SELECTED
88 03320011 Paravada Avanigadda Lakshmi Kumari 50 SELECTED
89 03320117 Paravada Marlapudi,Edger krupa faith 48 PANEL
90 03320049 Paravada G.Gowri Bai 47 PANEL
91 03320169 Paravada Seela Satya Rao 45 PANEL
           
92 03380057 Payakaraopeta Garlanka Venkata Gopala Rao 62 SELECTED
93 03380058 Payakaraopeta Gatreddi Srinivasa Rao 60 SELECTED
94 03380082 Payakaraopeta Katta Srirama Chandra Murthy 51 PANEL
95 03380152 Payakaraopeta Pulapa Gurunadham 50 PANEL
96 03380170 Payakaraopeta Seera Ananta Lakshmi 47 PANEL
           
97 03020005 Pedabayalu Adakatla Raja Kumar 47 SELECTED
98 03020052 Pedabayalu Gaddangi Kanna Rao 34 PANEL
           
99 03310065 Pedagantyada Guttula Surya Prakash 48 SELECTED
100 03310128 Pedagantyada Nalli Vijaya Prabhakar 40 SELECTED
101 03310047 Pedagantyada Eswara Satyanarayana 26 PANEL
           
102 03240092 Pendurthi Kosuri Ramana 56 SELECTED
103 03240131 Pendurthi Nebarti Eswara Rao 54 SELECTED
104 03240048 Pendurthi G.Eswara Rao 53 PANEL
105 03240196 Pendurthi Vanapalli Venkata Appaji 45 PANEL
           
106 03420142 Rambilli Pentakota Kumar Babu 56 SELECTED
107 03420002 Rambilli A.Srinivasa Rao 51 SELECTED
           
108 03190159 Ravikamatham Rongalli Kannan Naidu 57 SELECTED
109 03190030 Ravikamatham Chandaka Rajeswara Rao 50 SELECTED
110 03190172 Ravikamatham Shaik Shilar 49 PANEL
111 03190148 Ravikamatham Polukonda Hindee Pathi 47 PANEL
           
112 03180016 Rolugunta B.Suryanarayana 48 SELECTED
113 03180198 Rolugunta Vantaku Rama Rao 44 PANEL
114 03180183 Rolugunta Teku Parasu Ramudu 42 PANEL
           
115 03400121 S Rayavaram Mohana Rao Narsupalli 56 SELECTED
116 03400199 S Rayavaram Veesam Venkata Satya Sai Prasad 54 PANEL
117 03400004 S Rayavaram Achalla Mallikarjuna Rao 50 PANEL
           
118 03230014 Sabbavaram B.Narasimha Murthy 54 SELECTED
119 03230188 Sabbavaram U.Krishna 48 SELECTED
120 03230010 Sabbavaram Attota Daivprasad 47 PANEL
121 03230140 Sabbavaram P.Srinivasu 45 PANEL
122 03230012 Sabbavaram A V R Subrahmanyam 40 PANEL
           
123 03090095 V Madugula Kottala Venkata Ramana Krishna 56 SELECTED
124 03090028 V Madugula BV.Suryanarayana 50 SELECTED
125 03090194 V Madugula V.Veerayya Demudu 49 PANEL
126 03090176 V Madugula SNVD Suryanarayana 48 PANEL
Note: The SELECTED CANDIDATES  should attend to the ofice of the Project Officer, Rajiv Vidya Mission, ( SSA) Visakhapatnam on 07.12.2010 to receive the selection orders from 4.00 PM onwards










District Selection Commette

Friday, April 27, 2012

Karnataka Group B Officers Transfers 2012-2013

Bangalore Commissionerate Group B Physical Education Within Unit Final Provision List.

Group B Offiers Out of Unit Final Provisional Priority List.

Group B officers transfer counselling Time Table 

High School Head Masters and equivalent cadre Group B Officers Mutual Transfers for the year 2012-13

Belgaum Division Provisional Priority List for Group B Officers for Mutual Transfer With in Unit.

Belgaum Division Provisional Priority List for Physical Education & Craft Group B Officers for transfer - Out of Unit.

Belgaum Division Provisional Priority List for Group B Officers for transfer WITH IN UNIT.

Bangalore Commissionerate Provisional Priority list of Group B Physical Education Officers for Transfers - With in Unit | Out of Unit.

Bangalore Commissionerate Provisional list of Group B Physical Education Officers Accepted for Mutual Transfers - With in Unit

Bangalore Commissionerate Provisional Priority Lit Group B Officers for Transfer - With in Unit | Out of Unit.

Provisional list of Group B Officers Accepted for Mutual Transfers - With in Unit | Out of Unit.

Search This Blog

Follow by Email